Niektórzy studenci ciągle przywiązują się do swojego smartfona, mimo że muszą się uczyć. Chiński zespół badawczy zbadał, w jaki sposób uzależnienie studentów od smartfonów ma związek z prokrastynacją.
Następny filmik w mediach społecznościowych to tylko mały ruch kciukiem. Przewijamy od postu do postu, klikamy tu i tam. Zwłaszcza platformy społecznościowe, takie jak YouTube, TikTok lub Instagram, dostarczają pozornie nieskończoną ilość rozrywki, która może generować ogromne przyciąganie. Niektórym ludziom trudno się od tego uwolnić i nawiązują uzależniającą relację ze swoim smartfonem.
Uzależnieni od smartfonów wciąż spoglądają na swój mały ekran, podczas gdy w rzeczywistości mają ważniejsze rzeczy do zrobienia. Na przykład studiować. Wśród studentów prokrastynacja jest znanym zjawiskiem. Skłonność do odkładania ważnych zadań w języku fachowym nazywa się prokrastynacją. Według chińskich badań prokrastynacja i uzależnienie od smartfonów wydają się być ze sobą powiązane.
Złe Zarządzanie Czasem i Brak Strategii Uczenia Się Mają Związek z Prokrastynacją
Zespół badawczy zbadał ponad 1000 studentów w wieku od 18 do 22 lat. Ankieta dotyczyła korzystania ze smartfona, osobistego zarządzania czasem i stosowania strategii uczenia się. W analizie naukowcy odkryli, że złe zarządzanie czasem i brak stosowania strategii uczenia się są związane zarówno z uzależnieniem od smartfona, jak i z prokrastynacją.
Studenci, którzy uzależniają się od smartfonów, nie tylko spędzają dużo czasu na swoim urządzeniu. Wydaje się również, że mają gorszą zdolność do racjonalnego planowania czasu. Jednocześnie studenci uzależnieni od mediów rzadziej korzystają z ukierunkowanych strategii uczenia się. Analiza wykazała, że strategie uczenia się i zarządzanie czasem wydają się być ze sobą ściśle powiązane. Na przykład warto opracować plan dnia, a nawet tygodniowy.
Uzależnieni Od Smartfonów Rzadziej Wnikają w Materiał Edukacyjny
Nadmierne korzystanie ze smartfona prowadzi również do powierzchownego skanowania materiału przez studentów. Ci, którzy są w stanie odłożyć smartfona, mają nie tylko więcej czasu na naukę. Studenci są również bardziej skłonni do głębszego wnikania w materiał.
Zespół badawczy zwraca uwagę, że za pomocą jednego wywiadu nie są w stanie stwierdzić, czy uzależnienie od smartfona przyczynia się do prokrastynacji. Skłonność do odkładania ważnych działań może być ogólnie związana z mniejszą motywacją do osiągania wyników. Prokrastynacja byłaby raczej problemem motywacyjnym, a uzależnienie od smartfona – zjawiskiem towarzyszącym. Podobnie skłonność do prokrastynacji i nadmierne korzystanie ze smartfonów mogą się wzajemnie wzmacniać.
Świadome Korzystanie Ze Smartfona
Badanie pokazuje jednak, że studenci ze skłonnością do prokrastynacji częściej sięgają po smartfony i rzadziej się uczą. Wcześniejsze badania wykazały, że prokrastynacja jest kluczowym czynnikiem związanym z nadmiernym korzystaniem z Internetu również wśród uczniów. W każdym razie świadome korzystanie z mediów elektronicznych powinno być pomocne w zwalczaniu nadmiernych tendencji i poświęcaniu więcej czasu na naukę.