Blackouty spowodowane spożyciem alkoholu mogą być długotrwale szkodliwe dla nastolatków. Wyniki długoterminowych badań sugerują upośledzenie rozwoju mózgu.
Nie pamiętasz wczorajszej nocy? Być może powodem tego jest spowodowany spożyciem alkoholu blackout. Szczególnie w przypadku nastolatków takie incydenty mogą mieć trwałe konsekwencje. Długoterminowe badania z USA sugerują, że blackouty wywołane alkoholem mają wpływ na rozwój mózgu nastolatków.
Zespół badawczy kierowany przez Tilmana Schulte towarzyszył 800 młodym ludziom przez sześć lat. Początkowo średnia wieku wynosiła 16 lat. Wszyscy uczestnicy byli co roku pytani o spożycie alkoholu i badani za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Rezonans magnetyczny pozwala spojrzeć na wewnętrzną strukturę mózgu.
Opóźniony Rozwój w Dwóch Obszarach Mózgu Po Blackoutach Związanych z Alkoholem
Badanie wykazało, że blackouty spowodowane alkoholem były związane ze zmniejszoną objętością dwóch obszarów mózgu: kręgu wrzecionowatego i hipokampu. Obszary te są ważne dla rozpoznawania twarzy i tworzenia pamięci. Inne obszary mózgu, takie jak ciało migdałowate, nie zostały naruszone. Według naukowców wyniki sugerują, że kręgi wrzecionowate i hipokamp są szczególnie wrażliwe na działanie alkoholu.
Schulte i jego zespół nie byli jednak w stanie wykazać wyraźnego związku między zmianami w mózgu a sprawnością umysłową nastolatków. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że wpływ był niewielki lub że inne obszary mózgu zrekompensowały niedobory. Wcześniejsze badania zespołu badawczego sugerowały przynajmniej, że blackouty związane z alkoholem są również związane z gorszymi wynikami, na przykład w rozpoznawaniu twarzy.
Blackouty Zwykle Wskazują Na Ryzykowne Zachowania Związane z Piciem
Jednak blackouty mogą generalnie wskazywać na nadużywanie picia alkoholu. Ryzyko blackoutu u młodzieży wzrasta zwłaszcza wtedy, gdy w krótkim czasie spożywa się dużo wysokoprocentowego alkoholu. W tym przypadku dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania hipokampu, co prowadzi do zaburzeń tworzenia pamięci. Zaniki świadomości mogą być również zwiastunem rozwoju problemowego spożycia alkoholu.
Źródło:
Lorkiewicz, S. A., Müller-Oehring, E. M., Baker, F. C., Elkins, B. V. & Schulte, T. (2024). A longitudinal study of the relationship between alcohol-related blackouts and attenuated structural brain development. Developmental Cognitive Neuroscience, 69, 101448, https://doi.org/10.1016/j.dcn.2024.101448.