W Niemczech rolnicy aktualnie protestują i blokują autostrady, ponieważ nie zgadzają się na ukrócenie im wielu przywilejów, jak zwrot podatku od paliwa czy zwolnienie od podatku drogowego przyczep rolniczych. W rolnictwie tkwi jednak ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli jest połączone z uprawą roślin konopi.
Połączenie to oferuje ogromne możliwości, pozyskując nie tylko cenny, odnawialny surowiec, z którego można pozyskać od materiałów budowlanych i ekologicznego paliwa czy zrównoważoną odzież, po walkę ze zmianami klimatycznymi.
Zgodnie z nowymi badaniami, uprawy konopi przemysłowych na dużą skalę odstrasza wszelkie szkodnik. Eksperci uważają, że w przyszłości możliwe jest stworzenie pestycydów, które dzięki konopiom nie będą bombami chemicznymi.
Odurzające i Nieodurzające Składniki Rośliny Konopi
Dopiero od czasów Gregora Mendla wiemy, że w rolnictwie można krzyżować, uprawiać i optymalizować rośliny, co w XXI wieku przynosi ogromne zyski wielkim koncernom zajmującym się produkcją i sprzedażą nasion i umożliwia uprawę roślin nawet na obszarach, które zwykle są całkowicie do tego nieodpowiednie. Konopie przemysłowe lub konopie indyjskie są dostępne w różnych odmianach, a uprawa nie polega tak bardzo na adaptacji, jak w przypadku zbóż na pustyni, ale na odpowiednio dostarczanych składnikach odżywczych.
Substancje psychoaktywne, które powodują odurzenie, takie jak słynny tetrahydrokanabinol (THC), podlegają znacznie surowszym przepisom prawnym niż kannabinoidy bez takich skutków. W zależności od sytuacji prawnej, rolnicy wybierają konopie przemysłowe z bardzo niską zawartością THC lub odurzającą marihuanę, co oczywiście jest legalne tylko w Stanach Zjednoczonych z legalizacją marihuany.
Konopie przemysłowe mają długą historię, podobnie jak marihuana, a obecnie w wielu krajach rośliny te są ponownie odkrywane jako wysokiej jakości nasiona. Oprócz wspomnianego, wszechstronnego przetwarzania składników roślinnych, konopie indyjskie z niewielką ilością THC służą również jako skuteczny poplon dla wyeksploatowanych pól. Rośliny te są w stanie wydobyć metale ciężkie z gleby i zasadniczo dzięki swojej zawartości rozwinęły ochronę przed typowymi szkodnikami z jakimi zmagają się rolnicy. Czy wkrótce naturalny nawóz z konopi będzie stosowany w uprawach zbóż czy kukurydzy?
Jaki Odsetek Kannabinoidów Znajduje Się w Konopiach Przemysłowych?
Kwestia ta jest równie ważna dla hodowców, konsumentów i prawodawców. W roślinach konopi najpierw powstają takie kannabinoidy jak CBDA, CBGA i THCA. Substancje te są prekursorami wysoko przetworzonych kannabinoidów znanych jako CBD, CBG i THC, pożądanych w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.
To, co służy ludziom do przyjemności i zastosowania terapeutycznego, jest dla wielu szkodników zagładą! Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego tak się dzieje. W większości przypadków rośliny, aby się bronić, wytwarzają truciznę, alergeny lub po prostu kolce, ale marihuana opiera się na symbiozie poprzez dobre samopoczucie pomimo groźnej konsumpcji.
Podczas gdy człowiek nie odczuwa po spożyciu konopi żadnych negatywnych skutków, niektóre szkodniki omijają te rośliny szerokim łukiem, jednak, jak się okazuje, nie każdą roślinę. Istnieją przypuszczenia, że konopie indyjskie dzięki swoim składnikom aktywnym lepiej radzą sobie ze światłem ultrafioletowym. Wiele badań pokazało również, że całą masę różnych patogenów utrzymuje na dystans zawartość poszczególnych kannabinoidów w roślinie konopi.
Zrównoważone Rolnictwo Dzięki Bezchemicznym Pestycydom z Roślin Konopi
Projekty naukowe na ten temat, jak zwykle w przypadku konopi indyjskich, odbywają się obecnie głównie w Stanach Zjednoczonych. Tam agronomowie przez przypadek odkryli, że pewna odmiana konopi użytkowych broni się przed szkodnikami. Często badacze najpierw badają, w jaki sposób poszczególne odmiany konopi radzą sobie z określonymi glebami, czynnikami środowiskowymi i zjawiskami klimatycznymi. Jeśli dana roślina jest odporna na większość negatywnych warunków środowiskowych, jest ona dokładniej badana. W USA w ten sposób odkryto, że konopie przemysłowe są odporne na szkodniki wtedy, gdy wykazują silny profil kannabinoidowy.
Odkryto też, że wyekstrahowane poszczególne składniki rośliny konopi, takie jak CBDA, rozpylone na rośliny odstraszają nawet larwy różnych szkodników. Przyszłe badania mają zająć się zbadaniem wpływu kannabinoidów na mszycę, która atakuje nie tylko rośliny konopi, ale również tamtejsze uprawy zbóż.
Być może pewnego dnia konopie przemysłowe uda się połączyć z innymi roślinami, które również produkują kannabinoidy, a następnie stworzyć z nich ekologiczny pestycyd lub też będą uprawiane w określonych miejscach w celu zwalczania szkodników? Takie badania są finansowane bezpośrednio przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.