Zbyt duża emisja CO₂ do środowiska jest równie poważnym problemem, jak olbrzymia góra odpadów powstająca w wyniku źle rozkładających się odpadów z tworzyw sztucznych. Rośliny konopi mogą w tym ostatnim przypadku okazać się rozwiązaniem problemu, ponieważ dzięki temu odnawialnemu surowcowi można stworzyć ekologiczne opakowania zastępujące plastik.
Jednak nawet jeśli chodzi o wiązanie dwutlenku węgla, to ta cudowna roślina ma ogromny potencjał, jak donoszą nowe, kompleksowe badania przeprowadzone przez Nova Institute, dotyczące wpływu wykorzystania tej biomasy w budownictwie na środowisko. Ponieważ przemysł budowlany jest postrzegany jako jeden z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla, istnieje pilna potrzeba porzucenia dotychczasowych ścieżek i przejścia na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska materiały.
Między 7 a 9,6 Ton CO₂ Rocznie
W planie działania Unii Europejskiej dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym podkreślono znaczenie efektywnego gospodarowania zasobami i gospodarką o obiegu zamkniętym, a obecnie wzywa się do stosowania organicznych materiałów budowlanych, takich jak konopie i drewno. Ma to na celu zminimalizowanie wpływu budynków na środowisko i przekształcenie sektora budowlanego w pochłaniacz dwutlenku węgla.
Badanie Instytutu Nova, opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA), zatytułowane „Carbon Storage in Hemp and Wood raw materials for Construction Material”, wyjaśnia, ile ton CO₂ są w stanie magazynować konopie.
Według badań odmiany konopi uprawiane obecnie w Europie mogą magazynować od 7 do 9,6 ton ekwiwalentu CO₂ rocznie. W ten sposób potencjał wiązania węgla przez rośliny konopi jest taki sam jak potencjał drewna. W związku z tym Mark Reinders, członek zarządu EIHA, dostrzega znaczny potencjał, który mógłby zostać jeszcze bardziej wzmocniony dzięki potencjalnej ekspansji uprawy konopi i ich zastosowania w sektorze budowlanym.
Z względu na to, że konopie mogą być stosowane jako substytut wełny mineralnej i cementu, z punktu widzenia firmy Reinders jest to niezwykle cenny zasób dla przemysłu budowlanego. Jest to również „idealne uzupełnienie” projektów budowlanych z drewna. Przemysł budowlany miałby jeszcze większą zdolność absorpcyjną niż obecnie 50 000 hektarów wykorzystywanych pod uprawę odnawialnego i wszechstronnego surowca.
Inne Zalety Konopi w Sektorze Budowlanym
Prawidłowe wykorzystanie konopi może prowadzić do znacznych oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu, co z kolei przyczyniłoby się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, mówi Reinders. W czwartym kwartale ubiegłego roku gospodarka UE wyemitowała łącznie 939 mln ton ekwiwalentu CO₂. Oznacza spadek o 4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.
Na szczeblu unijnym i krajowym należy podejmować coraz ważniejsze działania w celu kontynuowania i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Konopie po raz kolejny są potencjalnym kluczem do zdrowszego świata. Pełne badanie Instytutu Nova można pobrać w formacie PDF na stronie internetowej EIHA.