Majoun to przysmak na bazie konopi, który jest mało znany w Europie. Jest jednak szeroko rozpowszechniony w Afryce Północnej, zwłaszcza w Egipcie i Maroku.
Zaskakujące i zasadniczo absurdalne jest to, że wiele z najbardziej znanych produktów z konopi pochodzi z regionów świata, w których panuje jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów antynarkotykowych.
Podobnie jak w przypadku polityki antynarkotykowej, związek między zakazem a zażywaniem narkotyków jest całkowicie absurdalny. Pomimo drakońskich zakazów, niektóre obszary Afryki Północnej, zwłaszcza Maroko, są znane jako producenci jednych z najszlachetniejszych produktów konopnych.
Chociaż w 2021 roku w Maroku przyjęto ustawę zezwalającą na uprawę konopi do celów medycznych i rolniczych, rekreacyjna konsumpcja do celów odurzających jest nadal zabroniona. Kto nie chce wejść w konflikt z prawem, nie pozostaje mu nic innego, jak nielegalnie kupić słodycze.
Jadalne Kulki Haszyszowe
Słowo Majoun pochodzi z języka arabskiego i oznacza dosłownie „zagniecioną pastę”. Inną nazwą tego preparatu to marokańskie kulki haszyszowe. Głównym psychoaktywnym składnikiem Majoun jest kief, czyli przesiane trichomy, z których wyciska się haszysz. To miesza się z miodem, orzechami, daktylami i figami. Receptura może się nieco różnić w zależności od regionu i jest uszlachetniona różnymi orientalnymi przyprawami.
Ciasto ugniata się, formuje w małe kulki i piecze w celu uzyskania dekarboksylacji. Do Majoun dodawano jeszcze inne odurzające składniki, takie jak opium i ostrokrzew. Jednak surowo odradza się spożywania ostrokrzewu. Podczas gdy większość ostrzeżeń o narkotykach opiera się na mitach i propagandzie, w przypadku roślin psiankowatych, takich jak ostrokrzew jest inaczej. Jest wysoce toksyczny i trudno jest kontrolować dawkowanie ze względu na wahania w zawartości substancji czynnej.
Dawka odurzająca i zagrażająca życiu są bardzo blisko siebie. W przeciwnym razie Majoun jest smacznym słodkim przysmakiem, który od wieków cieszy się dużą popularnością w kulturze konopi w Afryce Północnej. Nie należy lekceważyć potencjalnie zaskakująco silnego efektu. Podczas gdy w wielu innych tradycyjnych preparatach stosuje się liście, w których zawartość THC jest niewielka, to zawartość THC w kiefie jest bardzo wysoka.
Prawdopodobnie Najstarszy Specjał z Konopi
Majoun jest prawdopodobnie najstarszą żywnością wytwarzaną z konopi na świecie. Trudno określić dokładną datę, ale historycy uważają, że Majoun został po raz pierwszy wyprodukowany przez Berberów w XI wieku. Berberowie to rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej, którzy już wtedy znali i cenili konopie. Począwszy od dzisiejszego Iranu, Majoun szybko rozprzestrzenił się w całej Afryce Północnej. W państwach orientalnych na przestrzeni wieków konopie indyjskie były stałym elementem codziennego życia.
Wiedziano również o jego właściwościach leczniczych. W arabskich książkach medycznych, które przez wieki były swego rodzaju standardowym dziełem, wspomniano o Majoun i marihuanie. Dopiero stosunkowo niedawno roślina ta stopniowo była zakazywana i piętnowana. Egipt był pierwszym krajem, który około 1800 roku wprowadził prawo zakazujące uprawy marihuany. Pomimo tych zakazów Majoun jest powszechny do dziś. Również wśród emigrantów Majoun był bardzo popularny i dzięki temu zyskał większą popularność również w świecie zachodnim.
Amerykański pisarz Paul Bowles, który wyemigrował do Maroka w 1947 roku i wspomniał o Majoun w swoich pracach, zapewnił mu pewną popularność w Europie. W 1954 roku autorka Alice B. Toklas opublikowała książkę kucharską, w której również wspomniano o Majoun. Przepis zmieniał się z biegiem czasu i uważa się, że jest to prekursor znanych na całym świecie herbatników haszyszowych. Z tego powodu Alice B. Toklas jest często nazywana matką ciastek z haszem.
W 1997 roku Richard Horowitz i Sussan Deyhim wydali album pod tym samym tytułem. Obaj stworzyli styl muzyczny, który był inspirowany między innymi orientalną muzyką ludową. To również zainspirowało ich do marihuany i Majoun. W związku z powolną, lecz pewną dekryminalizacją konopi indyjskich produkty spożywcze zyskują coraz większe znaczenie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wygląda na to, że Majoun został odkryty na nowo. Istnieje już kilka kanadyjskich sklepów, które oferują ten produkt.