Szwajcaria Otwiera Pierwsze Punkty Dystrybucji Marihuany w Europie

Pod koniec roku w Europie mogą powstać pierwsze oficjalne i legalne punkty dystrybucji konopi indyjskich jako używki. Nie będą one jednak znajdować się ani w Niemczech, gdzie trwają właśnie ostatnie szlify nad legalizacją, ani tym bardziej w Polsce, ale w Szwajcarii.

Pierwszy Projekt Pilotażowy, Który Nie Będzie Realizowany Za Pośrednictwem Aptek

Wkrótce w Europie pojawią się legalne punkty sprzedaży konopi indyjskich, a mianowicie w Szwajcarii. W ramach szóstego projektu pilotażowego, który ma zostać wdrożony w kantonie Bazylea (zwanym również Krajem Bazylejskim), pojawią się również podmioty zajmujące się dystrybucją konopi, które będą testować taki komercyjny model dystrybucji konopi indyjskich.

Szwajcarski Instytut Badań nad Uzależnieniami i Opieką Zdrowotną (ISGF) oraz Grupa Sanity, która również dostarcza leki z konopi indyjskich do aptek w Niemczech, uzyskały ostateczną zgodę Federalnego Urzędu Zdrowia (BAG) na przeprowadzenie projektu modelowego dotyczącego konopi indyjskich w Bazylei. Wcześniej Komisja Etyki Północno-Zachodniej i Centralnej Szwajcarii (ECNZ) zatwierdziła projekt już w ubiegłym roku.

Prawie 4000 Uczestników Może Legalnie Kupić Marihuanę

Projekt pilotażowy dotyczący komercyjnej dystrybucji marihuany do celów niemedycznych obejmie do 3950 zdrowych osób dorosłych mieszkających na terenie kantonu Bazylea. W porównaniu ze wszystkimi innymi modelowymi projektami szwajcarskimi sprzedaż marihuany nie będzie odbywała się za pośrednictwem aptek lub niekomercyjnych klubów społecznych, ale za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów.

Pierwszy taki sklep zostanie otwarty w gminie Allschwil, a wkrótce następny w Liestal. W punktach sprzedaży, które mają rozpocząć działalność pod koniec roku, będzie oferowana szeroka gama produktów z konopi indyjskich: kwiaty, haszysz, ekstrakty, liquidy do waporyzatorów, ale także produkty jadalne. Kwiaty konopi indyjskich powinny być dostępne w przedziałach cenowych od 8 do 12 franków szwajcarskich, w zależności od zawartości THC. Wszystkie produkty w specjalistycznych sklepach powinny przy tym pochodzić z upraw regionalnych.

Fokus Na Porządek i Bezpieczeństwo Publiczne

Projekt pilotażowy po spotkaniu informacyjnym będzie realizowany przez pięć lat. Pod kierownictwem profesora dr Michaela Schauba, dyrektora naukowego ISGF, Instytut będzie monitorował i szczegółowo badał zachowania konsumpcyjne oraz zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników projektu. Regularne sondaże zgromadzą dane na temat wpływu konsumpcji na społeczeństwo, w szczególności na porządek publiczny i bezpieczeństwo publiczne. W tym celu naukowcy będą również w stałym kontakcie z prokuraturą i innymi właściwymi organami.

Wnioski wyciągnięte z tego badania mają stanowić podstawę merytorycznej debaty w zakresie polityki zdrowotnej na temat terminowego i odpowiedzialnego postępowania z konopiami indyjskimi, która w dłuższej perspektywie doprowadzi do nowych uregulowań prawnych. Celem jest również zbadanie, czy w tych ramach prawnych można znaleźć łatwiejszy i lepszy dostęp do konsumentów o problematycznych wzorcach konsumpcji, aby zapewnić im dostęp do punktów doradczych i pomocy.

Sanity Group Wspiera Projekt Akceptacji Społecznej

W projekt zaangażowana jest również Sanity Group, jedna z wiodących europejskich firm produkujących medyczną marihuanę, która współpracowała z ISGF oraz władzami regionalnymi i krajowymi w celu wdrożenia tego projektu pilotażowego.

Finn Hänsel, dyrektor generalny Sanity Group, wyraża zadowolenie z zatwierdzenia badania w Bazylei i związanej z tym możliwości przyczynienia się do społecznej akceptacji konopi indyjskich. Fakt, że takie badania będą miały międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza poza granicami Szwajcarii, jest również powodem zaangażowania Sanity Group, jak również ogólnym celem firmy, jakim jest promowanie badań nad konopiami indyjskimi i destygmatyzacja tej rośliny.

Oceń
[Głosy: 2 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.