Czy Marihuana Wzmacnia Kreatywność?

Jedno głębokie pociągnięcie jointa i Twoje myśli są wolne. Nagle pojawiają się najwspanialsze pomysły. Przynajmniej tak sądzą niektórzy ludzie, którzy używają konopi indyjskich. Ale czy tak jest naprawdę?

Rozbrajał bomby spinaczem lub budował torpedę z beczki po piwie. Agent MacGuyver w znanym amerykańskim serialu nie miał broni, ale pod największą presją czasu potrafił jednak zmontować rzeczy niemożliwe i uratować się przed trudnymi sytuacjami.

Pomijając czyhające zagrożenie życia, MacGuyver dobrze ilustruje, co to znaczy być kreatywnym: chodzi o tworzenie oryginalnych pomysłów, które w najlepszym wypadku przyczynią się do rozwiązania problemów.

Agenci tacy jak MacGuyver rozkwitają wtedy, gdy są w niebezpieczeństwie, a inni ludzie stawiają na bezpieczeństwo i polegają na marihuanie Wielu użytkowników uważa, że dzięki marihuanie stają się bardziej kreatywni. Ale czy to prawda? Zespół badawczy z USA i Singapuru przeprowadził na ten temat dwa badania.

Samodzielne Eksperymenty z Cegłą i Muzyką

Ponad 300 osób zażywających konopie indyjskie przeprowadziło własne eksperymenty. Ze względu na anonimowość uczestnicy przeprowadzali eksperymenty w swoich domach zgodnie z instrukcjami.

W pierwszym badaniu probanci mieli za zadanie w ciągu czterech minut stworzyć jak najwięcej oryginalnych pomysłów na to, co można zrobić z cegłą. Jedyny warunek: idea nie mogła być zbyt oczywista i niemożliwa. Wcześniej uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy: jedna grupa miała wcześniej zapalić jonita, druga miała być trzeźwa od co najmniej dwunastu godzin.

W drugim badaniu uczestnicy mieli wyobrażać sobie, że pracują dla doradztwa biznesowego. Lokalny zespół muzyczny potrzebuje pomysłów na zwiększenie dochodów. Uczestnicy powinni w ciągu 5 minut wymienić tyle pomysłów, ile im przyjdzie do głowy. Również w tym badaniu zadanie wykonano częściowo w odurzeniu, częściowo na trzeźwo.

Ludzie Naćpani Myślą, Że Są Bardziej Kreatywni

Nasuwa się pytanie: Czy pomysły, które powstały na haju, są bardziej kreatywne? Jak oceniamy kreatywność? Aby odpowiedzieć na te pytania, naukowcy zastosowali kilka strategii. Po pierwsze, uczestnicy powinni ocenić zarówno własne pomysły, jak i pomysły innych osób pod kątem ich oryginalności. Ponadto pomysły uczestników oceniały także osoby z zewnątrz.

Wśród osób z zewnątrz były dwie specjalnie przeszkolone osoby z zespołu badawczego, które niezależnie oceniały oryginalność pomysłów. Dodatkowo zastosowano zasadę inteligencji zbiorowej. 430 osób z normalnej populacji zostało poproszonych o ocenę kreatywności pomysłów. Nikt nie wiedział, jakie pomysły powstały w stanie naćpanym lub na trzeźwo.

Nic dziwnego: pod wpływem konopi indyjskich uczestnicy byli zazwyczaj spokojni i beztroscy. W tym stanie nie tylko ich własne pomysły były szczególnie kreatywne. Również pomysły innych osób były bardziej przychylnie oceniane.

Oceny te nie zostały jednak podzielone przez osoby postronne. Ani badacze, ani ludzie z normalnej populacji nie uważali, że pomysły zrodzone na highu są bardziej twórcze. Jak to wytłumaczyć?

Przysłowiowe Różowe Okulary Po Marihuanie

Zespół badawczy podejrzewa, że marihuana może stworzyć szansę na bycie bardziej kreatywnym. Jednocześnie jednak ograniczona jest również zdolność do właściwej oceny pracy twórczej. Naćpani ludzie patrzą przez przysłowiowe różowe okulary. Ich własne pomysły wydają im się szczególnie oryginalne. Jednocześnie nie są zmotywowani do kwestionowania oryginalności swoich pomysłów. Jednakże Yu Tse Heng i jej zespół pokazali, że gdy rzuca się nałóg, kreatywność niekoniecznie wzrasta.

Potwierdzają to wcześniejsze badania. W 2015 roku podobne wyniki przyniosły nie tylko podobne wyniki. Szczególnie intensywne palenie marihuany może mieć wręcz odwrotny skutek i osłabiać kreatywność. Badania przeprowadzone w 2017 roku wykazały, że to zależy od osobowości. Ludzie, którzy stają się bardziej kreatywni pod wpływem konopi indyjskich, są prawdopodobnie tak czy siak bardziej kreatywni.

Oceń
[Głosy: 2 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.