Heksahydrokannabinol (HHC) Czyli Co Wiadomo o Nowym CBD

Heksahydrokannabinol (HHC) cieszy się coraz większą popularnością. Osoby, które nieco są obeznane w temacie marihuany z pewnością natknęły się już reklamy na waporyzatorów oraz liquidów zawierających HHC, które można jeszcze (na pół) legalnie kupić. Co się zatem kryje za tym nowym kannabinoidem?

Skąd Pochodzi HHC?

Heksahydrokannabinol został opatentowany pod koniec lat 40. Odkrył go w tamtym czasie słynny chemik Roger Adams jako syntetyczną pochodną delta-9 tetrahydrokannabinolu, czyli THC. Adams zbadał (psycho) aktywne składniki roślin konopi indyjskich. Później naukowcy odkryli, że HHC jest dość łatwy do wytworzenia. Aby pozyskać heksahydrokannabinol należy rozpocząć reakcję dysproporcjonowania, podczas gdy THC rozkłada się na kannabinol (CBN).

Szczególnie interesujące w tym odkryciu było to, że HHC może również naturalnie występować w roślinach konopi indyjskich jako produkt rozpadu innych kannabinoidów. Naukowcy mieli w tym rację, gdyż HHC występuje w małych ilościach w wielu odmianach i dlatego był spożywany przez ludzi od wieków.

Uwodornienie Prowadzi Do Powstania HHC

Uwodornienie jest reakcją chemiczną, w której wodór (H2) jest dodawany do związków organicznych. Te związki organiczne muszą wcześniej wykazywać nienasycone związki – innymi słowy podwójne wiązania. Po dodaniu wodoru do tych podwójnych wiązań powstają węglowodory nasycone, charakteryzujące się wiązaniami pojedynczymi. Gwarantuje to np. zwiększoną stabilność na wpływy środowiskowe. Na przykład margaryna zostaje nasycona, aby zachować dłuższą trwałość.

Jeśli zastosujemy Delta-9-THC lub Delta-8-THC i uwodornimy je, powstaje HHC. Alternatywnie można ten proces przeprowadzić przez THCA. Po uwodornieniu THCA powstaje kwas heksahydrokannabinolowy (HHCA). Może to być na przykład przydatne w przypadku długotrwałego przechowywania preparatów HHC.

Tymczasem, aby HHC było legalne, jest również pozyskiwane z CBD. Proces ten jest jednak bardziej skomplikowany pod względem technicznym, ponieważ w produkcie końcowym mogą pozostawać śladowe ilości.

Legalność

HHC jako takie nie jest legalne, ale w niektórych przypadkach nie jest nielegalne. W europejskiej ustawie o narkotykach jest paragraf, który delegalizuje wszystkie syntetyczne kannabinoidy. Odbyło się to w odpowiedzi na rosnącą popularność wysoce niebezpiecznych preparatów, takich jak Spice.

Obecnie większość preparatów HHC otrzymuje się półsyntetycznie. Delta-9-THC jest uwodorniony w procesie opisanym powyżej w celu wytworzenia HHC. Eksperci twierdzą, że taki HHC jest nielegalny, ponieważ pochodzi z nielegalnego THC i jest jednocześnie syntetyczny.

HHC otrzymany i ewentualnie wyekstrahowany z roślin byłby jednak nadal legalny. Stan legalności tego fitokannabinoidu utrzyma się jednak tylko do czasu, gdy ustawodawca wprowadzi odpowiednie zmiany w ustawie. Jednak w trakcie legalizacji może to nie nastąpić, a fitokannabinoid HHC nigdy nie zostanie zdelegalizowany.

Obecnie, szczególnie w USA, HHC jest wytwarzany z CBD. Legalne odmiany konopi przemysłowych mogą być zatem (ewentualnie) wykorzystywane do produkcji psychoaktywnego HHC. Przemiana chemiczna HHC powoduje, że kannabinoid staje się (pół) syntetyczny, a zatem nielegalny. Nie wiadomo jednak, czy organy porządkowe też to tak widzą.

HHC w Testach Narkotykowych Jako Substytut THC?

HHC jest również popularny, ponieważ entuzjaści konopi chcą używać tego kannabinoidu, aby uniknąć wykrycia THC w testach narkotykowych. Testy narkotykowe zwykle badają mocz pod kątem THC-COOH i 11-OH-THC. Niestety, jak dotąd nie przeprowadzono badań na temat tego, czy HHC rozpada się na te produkty rozpadu.

Biorąc jednak pod uwagę podobieństwa strukturalne HHC i THC, można spodziewać się pozytywnego wyniku testu na obecność narkotyków. Twierdzenie to poparte jest kilkoma przykładami przypadków zamieszczonymi w Internecie. Przeciwne są doniesienia, które są najczęściej publikowane przez podejrzane sklepy sprzedające HHC.

Efekt HHC – Czy To Jest Haj?

Według większości doniesień HHC jest psychoaktywne. Początki badań miały miejsce w 1941 roku, kiedy to królikom i psom podawano HHC. Prowadzący badania odnotowali objawy działania psychoaktywnego podobne do działania THC. Badania kontynuował praojciec kannabinoidów – Raphael Mechoulam. W 1971 roku zauważył, że istnieją dwie formy HHC – alfa i beta HHC. W dalszych badaniach odkrył on, że beta-forma wywiera bardziej intensywny psychoaktywny wpływ na małpy doświadczalne.

Istnieje też inna forma HHC, czyli HHC-O i wydaje się ono być o 50% silniejsze od konwencjonalnego HHC. Psychoaktywność tego kannabinoidu przypisuje się jego agonistycznemu działaniu na receptory CB1, co oznacza, że HHC odpowiada THC. Działanie agonistyczne wydaje się jednak słabsze niż działanie THC. CBD, np. działa bardzo łagodnie na receptory CB1 i silniej na receptory CB2, dlatego nie działa psychoaktywnie.

Czy Są Jakieś Skutki Uboczne?

Oczywiście, że tak. HHC wydaje się być równie „niebezpieczne” jak THC, więc skutki uboczne obejmują również typowy bad trip. Niestety nie ma badań nad skutkami ubocznymi HHC u ludzi, dlatego musimy zapoznać się z doświadczeniami osób, które takowe już mają. Możliwe, że poważne działania niepożądane mogą być związane ze stosowaniem HHC, jednak to badania będą musiały to wykazać. Nie ulega wątpliwości, że mogą wystąpić skutki uboczne spożywania syntetycznego lub półsyntetycznego HHC. W produkcji zbyt często używa się toksycznych i niebezpiecznych chemikaliów, które pozostają w produkcie końcowym.

Wniosek: Czy HHC Jest Kannabinoidem Nadającym Się Do Sprzedaży?

Badania dopiero będą musiały to wyjawić. Entuzjaści konopi mogą być zadowoleni z faktu, że oprócz psychoaktywnego THC dla urozmaicenia mogą użyć też innych (fito) kannabinoidów. Badania muszą wykazać, że HHC nie ma szkodliwych skutków ubocznych i jest tolerowany przez ludzi.

Oceń
[Głosy: 3 Ocena: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.