E-Papierosy Zwiększają Ryzyko Zarażenia Koronawirusem Wśród Młodzieży

Wśród młodzieży i młodych dorosłych, gdy używają e-papierosów prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem jest nawet 7 razy większe. Jest to wynik dużego sondażu przeprowadzonego w USA.

Palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka dla ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusa. Dotyczy to również młodych ludzi. Do tej pory nie było jasne, w jaki sposób używanie e-papierosów wpływa na ryzyko infekcji. E-papierosy nie produkują dymu, lecz aerozol, dlatego też mówimy o parowaniu a nie paleniu. Ostatnie amerykańskie badania z udziałem młodzieży wykazały, że e-papierosy zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem.

Kierownik badań Bonnie Halpern-Felsher i jej zespół przeprowadzili w Internecie ankietę wśród ponad 4 300 młodych ludzi w wieku od 13 do 24 lat. U osób, które spożywały e-papierosy i tradycyjne papierosy stwierdzono około 5-krotnie większe ryzyko wystąpienia typowych objawów COVID-19, takich jak kaszel, gorączka czy problemy z oddychaniem. COVID-19 jest skrótem od Corona Virus Disease 2019 i opisuje chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

5-Krotnie Większe Ryzyko Wystąpienia Koronawirusa W Przypadku Używania Wyłącznie E-Papierosów

Zdiagnozowane zakażenie koronawirusem było 5-krotnie bardziej prawdopodobne, jeśli respondenci używali wyłącznie e-papierosów. Jeśli palili oni również tytoń, prawdopodobieństwo diagnozy Covid-19 było nawet 7 razy większe niż u młodych ludzi, którzy ani nie palili tytoniu, ani e-papierosów.

Zespół badawczy wyjaśnia, że chociaż wielu młodych ludzi w USA, którzy spożywają e-papierosy zawierające nikotynę, również paliłoby tytoń, to tylko nieliczni palą wyłącznie papierosy.

„Młodzi ludzie mogą wierzyć, że ich wiek chroni ich przed zakażeniem wirusem lub że nie będą doświadczać objawów COVID-19, ale dane pokazują, że w przypadku tych, którzy palą e-papierosy tak nie jest”, powiedział Shivani Gaiha, główny autor badania.

Zwiększona Podatność Na Infekcje Oraz Infekcje Poprzez Kontakty Zbliżeniowe Jako Możliwa Przyczyna

Zespół badawczy wymienia kilka powodów jako możliwe przyczyny. Po pierwsze, opary z e-papierosów uszkadzają drogi oddechowe, czyniąc je bardziej podatnymi na infekcje. Z drugiej strony, używanie e-papierosów czy też palenie tych konwencjonalnych zwiększa ryzyko infekcji, poprzez wielokrotne kierowanie dłoni w stronę twarzy.

Wprawdzie głównym sposobem przenoszenia koronawirusa jest droga kropelkowa, jednak możliwe jest również przenoszenie go przez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni rękoma, które mają kontakt z błoną śluzową jamy ustnej, nosa lub oczu. Ryzyko to pojawia się również przy używaniu e-papierosów. Według zespołu badawczego, jest to dość powszechne wśród młodych ludzi w USA.

Mając to na uwadze, ryzyko zakażenia się koronawirusem występuje również u osób, które sięgają po marihuanę.

Oceń
[Głosy: 6 Ocena: 3.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.