Używanie Substancji w Celu Radzenia Sobie z Pandemią
W jaki sposób wielokrotny lockdown podczas pandemii koronawirusa wpłynął na używanie substancji przez uczniów? Wskazówek dostarcza ankieta online przeprowadzona w Kanadzie.
„Hey teacher, leave us kids alone” śpiewał kiedyś zespół Pink Floyd na swoim albumie „The Wall” z 1979 roku. Nauczyciele powinni zostawić nas, dzieci, w spokoju. Ale to były inne czasy. Doświadczenie pandemii koronawirusa nauczyło nas, że szkoła to nie tylko przekazywanie wiedzy. Szkoła oferuje również regularną, codzienną rutynę wspólnej nauki oraz miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą spotkać swoich przyjaciół.
Na początku lockdownu radość z tego, że nie trzeba, a raczej nie można iść do szkoły ogarniała niemalże wszystkich uczniów. Ale w związku z ograniczeniem kontaktów nie tylko szkoły zostały zamknięte. Zamknięto większość miejsc, w których młodzi ludzie mogą się spotykać, między innymi kluby sportowe, kina, dyskoteki, przez co wszystkie kontakty zostały ograniczone do minimum.
W środowisku akademickim pojawiają się głosy, które wskazują na społeczne i psychologiczne konsekwencje lockdownu, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wskazuje na to również zespół badawczy z Kanady.
Zbadano, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na używanie marihuany, alkoholu, tytoniu i e-papierosów wśród uczniów. W Kanadzie, podobnie jak w większości państw w Europie, wprowadzono ogólny lockdown, w tym zamknięcie szkół.
12 Procent Młodych Ludzi Zażywało Psychoaktywne Substancje z Powodu Pandemii
W badaniu online wzięło udział ponad 7.000 studentów. Średnia wieku wynosiła 15 lat. Uczniowie i studenci zostali zapytani o to, jak poradzili sobie ze zmianą sytuacji podczas pandemii covid-19. 8 procent młodych ludzi przyznało, że z tego powodu sięgnęło po alkohol. 6 procent użyło e-papierosów, 4 procent marihuany, a jeden procent tytoniu, aby poradzić sobie z pandemią. Ogółem 12 procent młodych ludzi stwierdziło, że zażyło co najmniej jedną substancję z powodu ograniczeń nałożonych przez pandemię. Używali oni substancji, aby poradzić sobie z kryzysem.
Dobre Zdrowie Psychiczne Chroni Przed Problematyczną Konsumpcją
Wydaje się, że pandemia miała nieco inny wpływ na chłopców i dziewczęta. Wśród badanych dziewcząt 13 procent zażywało narkotyki, w porównaniu z zaledwie 10 procentami chłopców. Ogólny stan zdrowia psychicznego również odgrywał pewną rolę. W szczególności dziewczęta, które cierpiały na objawy depresji, częściej sięgały po alkohol lub inną substancję podczas pandemii niż dziewczęta zdrowe psychicznie. Lub ujmując to inaczej: dobre zdrowie psychiczne wydaje się chronić przed sięgnięciem po narkotyki w czasach kryzysu.
Badanie ujawniło ponadto, że w czasie pandemii około połowa młodych ludzi piła sam alkohol, paliła trawkę, paliła papierosy lub zaciągała się e-papierosem. Spośród nich prawie połowa stwierdziła, że zażywała substancje, aby stres związany z pandemią i wynikająca z ograniczeń samotność były bardziej do zniesienia. Jednak używanie substancji psychoaktywnych w takiej sytuacji jest uważane za oznakę problematycznego używania, zwłaszcza przez młodych ludzi.