Opieka Nad Roślinami Konopi Indyjskich

Jak i Kiedy Podlewać Rośliny Marihuany?

Siłą napędową prawie każdego żyjącego organizmu na ziemi jest woda. Jest ona niezbędna także do przetrwania roślin konopi. Wiedza o tym, kiedy i jak podlewać rośliny marihuany jest niezbędna do utrzymania ich w optymalnej kondycji.

Chociaż konopie są odporne na niedobór, a w większości przypadków także na zbyt dużą ilość wody, to mimo to żaden z tych stanów nie powinien utrzymywać się przez zbyt długi czas. W przeciwnym razie rośliny są narażone na słabą produkcję kwiatów i zahamowanie wzrostu. W najgorszych przypadkach zarówno brak wody jak i składników odżywczych może zabić rośliny konopi.

Kiedy Należy Podlewać?

Pierwszą ważną kwestią odpowiedniego nawadniania jest pytanie, o jakiej porze dnia należy podlewać rośliny marihuany? Niektóre źródła podają, że w nocy, inne zaś, że wczesnym rankiem. Jeśli jesteś początkującym hodowcą, te sprzeczne informacje mogą być mylące.

Większość hodowców preferuje podlewanie z rana. Jak tylko pojawi się światło dzienne lub zapalą lampy, rośliny konopi wykorzystują wodę i dostarczone składniki odżywcze w celu przeprowadzenia fotosyntezy i w ten sposób wesprzeć swój wzrost.
Jeśli w momencie rozpoczęcia tego procesu zabraknie wody, będzie to miało negatywny wpływ na rośliny. To tak samo jakbyśmy poszli do pracy bez jedzenia i picia.

Zasada jest taka, że jeśli uprawiasz rośliny na zewnątrz, to podlewaj je wcześnie rano. Jeśli natomiast Twoje rośliny znajdują się w zamknięciu, to należy je podlewać wtedy, gdy zaczyna się cykl światła. Zapewni to, że będą miały dostęp do wystarczającej ilości wody, aby przetrwać najbardziej intensywną część dnia.

Nawadnianie Roślin

Kolejnym dylematem jest to, czy podlewać całą roślinę z góry do dołu, obficie podlewać glebę czy rozpylać nad rośliną lekką mgiełkę? Może się wydawać, że to, w jaki sposób dostarczamy roślinie wodę nie robi dużej różnicy, ale technika, którą wybierzesz, będzie dyktować ilość wody, którą musisz dostarczyć.

Najlepszą metodą nie jest jednak żadna z tych wyżej wymienionych. Dla najbardziej naturalnej formy rozwoju korzeni najlepszym sposobem na podlewanie jest podlanie ich od dołu. W tym celu należy umieścić doniczkę w misce z wodą. Wtedy korzenie będą mogły czerpać z gleby to, czego potrzebują. Taki sposób dostarczania wody stymuluje również korzenie do wzrostu w dół, co jest korzystne dla całej rośliny.

Jeśli po 30 minutach w misce nadal będzie trochę wody, należy ją usunąć. Jeśli natomiast przed upływem tego czasu roślina wchłonie całą ilość wody, należy jej dolać trochę więcej, i sprawdzić, czy roślina już się napoiła. Dzięki unikalnemu procesowi osmozy, struktura korzeniowa wchłonie tylko tyle wody, ile potrzebuje – nie więcej, nie mniej.

Jeśli nie masz możliwości podlewania roślin od dołu to podlewaj je od góry do momentu, aż zacznie ona wypływać dołem. Nie należy podlewać tak obficie, aby na powierzchni ziemi pozostała kałuża lub aby gleba stała się błotnista. Celem jest namoczyć całej gleby, ale nie zalanie jej.

Zanim zaczniesz podlewać drugą roślinę, woda z tej pierwszej powinna już spłynąć. Ustalenie właściwej ilości wody, jakiej potrzebuje roślina, może być trudne, dopóki nie poznasz pragnienia swoich roślin. Wystarczy jednak, że zdasz się na swoją intuicję i podlejesz roślinę na tyle, aż woda spłynie i stwierdzisz, że jest ona dostatecznie podlana. Jest to umiejętność, której można się z czasem nauczyć.

Nawadnianie kropelkowe za pomocą systemu nawadniającego to kolejna metoda, która jest niezwykle skuteczna. Chociaż jest trudniejsza do zainstalowania, eliminuje wiele komplikacji i zagrożeń związanych z ręcznym podlewaniem. Zalety tej metody omówimy poniżej.

Jak Często Należy Podlewać?

Częstotliwość nawadniania jest nieco bardziej złożoną sprawą. Zależy ona bowiem od temperatury, cech odmiany, tego czy roślina już kwitnie, a nawet wielkości liści.

Najprostszą i najbardziej uniwersalną metodą jest podlewanie co 2-3 dni, w zależności od gleby i intensywności oświetlenia. Gleba może wyschnąć i powinna też to zrobić, ale nie całkowicie. Jeśli gleba lub inne podłoże jest stale wilgotne, może to sprzyjać rozwojowi pleśni i powodować obumieranie korzeni.

Wbij cały palec w podłoże, aby ocenić jak bardzo jest ono mokre bądź suche. Jeśli podłoże wydaje się suche, a konopie nie mają jasnozielonego koloru, prawdopodobnie konieczne jest podlewanie. Jeśli podłoże jest jeszcze wilgotne, należy je zostawić w spokoju. Twoje konopie przetrwają, a o wiele łatwiej jest dodać wody niż ją odjąć.

Waga jest kolejnym czynnikiem decydującym o tym, czy rośliny potrzebują wody. Jeśli uprawiasz w doniczkach, podnieś każdy pojemnik, który chcesz podlać. Jeśli doniczka wydaje się cięższa niż zwykle, to nie trzeba podlewać, ponieważ oznacza to, że w doniczce jest jeszcze wystarczająco dużo wody, więc nie ma potrzeby dalszego nawilżania. Dla lepszego porównania możesz napełnić pustą doniczkę podłożem bez wody i za każdym razem porównać wagę obydwu doniczek.

Dodawanie Składników Odżywczych

Dodawanie składników odżywczych do wody jest nieskomplikowane. Wystarczy postępować zgodnie z wytycznymi producenta umieszczonymi na opakowaniu i dokładnie wymieszać. Jeśli znasz cechy odmiany, którą uprawiasz, możesz odpowiednio dostosować stężenie składników odżywczych do jej potrzeb.

Istnieje niepotwierdzona teza, że należy tak podlewać rośliny, aż dołem wypłynie 10-20% wody. Teoria głosi, że w ten sposób zapobiega się blokowaniu składników odżywczych. Zbyt duża ilość składników odżywczych może być szkodliwa, podobnie jak zbyt duża ilość wody.

Różne Źródła Wody

Większość growerów używa do podlewania swoich roślin wodę z kranu. Jeśli przyjąć, że ci growerzy z największą precyzją zwracają uwagę na resztę warunków, jak temperatura, poziom pH, itd., to jest to wręcz wstyd, że nie zastanawiają się oni nad komplikacjami, jakie niesie za sobą używanie wody z kranu.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, zawartość minerałów w wodzie kranowej może się znacznie różnić. A to może skomplikować odpowiednią kalkulację ilości składników odżywczych. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie nieznanej zawartości wody z kranu jest pozostawienie jej na noc, aby odstała.

Na drugi dzień należy dokładnie pobrać pomiary wody i powinna ona się nadawać do podlewania. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie występuje wyjątkowo twarda woda z wysoką zawartością siarki, to na rynku istnieje wiele testów oraz środków chemicznych, dzięki którym możesz odpowiednio przygotować wodę do podlewania.

Kolejną zaletą pozostawienia wody na noc, aby odstała, jest to, że będzie ona miała temperaturę pokojową. Zbyt ciepła bądź zbyt zimna woda może również zaszkodzić roślinom.

Zbadanie Poziomu pH Wody

Zanim przeprowadzisz test pH wody, również pozostaw ją na noc, żeby odstała. Dzięki temu zredukuje się poziom chloru. Aby odpowiednio przygotować wodę do podlewania będziesz potrzebować regulator poziomu pH, miernik poziomu pH oraz składniki odżywcze, którymi będziesz nawozić rośliny. Docelowy poziom pH wody do podlewania roślin rosnących w ziemi w doniczkach powinien wynosić 6,3–6,7 a w przypadku systemów hydroponicznych powinno to być 5,5. Do odstałej wody dodaj składniki odżywcze i zmierz poziom pH, aż osiągnie on odpowiednią wartość. Pamiętaj jednak, aby przed pomiar dobrze wodę zamieszać.

Kontrola Temperatury Wody do Podlewania

Jakkolwiek proste i oczywiste może się to wydawać, dla roślin ważne jest, aby otrzymać roztwór o optymalnej temperaturze. Nie każdy może na to wpaść, ale zimą woda z kranu ma znacznie niższą temperaturę (15-17°C) niż w lecie (+25°C).

W momencie, gdy podlejemy rośliny zbyt zimną bądź zbyt ciepłą wodą, będą się one coraz bardziej stresowały, aż w końcu nie będą mogły wchłaniać niezbędnych składników odżywczych. Jeśli temperatura mieszanki wody i składników odżywczych jest niższa niż 22°C, rośliny mogą nie wchłaniać prawidłowo fosforu i innych pierwiastków.

System Nawadniania Kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe za pomocą systemu nawadniającego jest najlepszym rozwiązaniem dla regularnego podlewania na małą skalę, ponieważ pozwala hodowcy na większą dokładność co do ilości wody, jaką otrzymują rośliny.

Cały system zasilany jest poprzez główny przewód zasilający, który powinien znajdować się w odległości nie większej niż 50m od źródła wody. Za dostarczanie wody do roślin odpowiedzialne są skrapiacze umieszczone w każdej doniczce.

W tym przypadku również wystarczy podlewać rośliny tak długo, aż dołem doniczki zacznie wydostawać się woda. Ponieważ rozprowadzanie wody odbywa się powoli i w sposób kontrolowany, o wiele łatwiej jest nie przesadzić z podlewaniem.

Ponieważ nawadnianie kropelkowe przebiega znacznie wolniej, należy zoptymalizować pory podlewania i tym samym wcześniej rozpocząć cały proces. Jeśli pracujesz z systemem nawadniania kropelkowego, musisz przez cały czas utrzymać go w czystości i przede wszystkim unikaj tanich sprzętów. Większość problemów wynika z braku odpowiedniej konserwacji i taniego sprzętu.

Skutki Nadmiernego Podlewania

Chociaż zazwyczaj to początkujący hodowcy popełniają ten błąd, nadmierne podlewanie jest dla wielu hodowców trudnym do przezwyciężenia nawykiem. Nasze pragnienie zapewnienia jak najlepszej opieki nad roślinami konopi może sprawić, że staniemy się nadgorliwi, jeśli chodzi o wymagane zasoby.

Korzenie potrzebują zarówno tlenu, jak i wody. Jeśli system korzeniowy pozostaje stale namoczony, to tlen nie ma jak się do nich przedostać i rośliny nie mają jak rosnąć. Komórki w korzeniach obumrą, a w końcu także pozostałe struktury rośliny. Ponadto, nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, pleśni i grzybów, które z czasem zabiją wszystkie rośliny.

Na szczęście łatwo jest zauważyć skutki nadmiernego podlewania, ponieważ najczęściej rośliny wyglądają jakby więdły, a doniczka jest przesiąknięta wodą; niestety jedyne co można wtedy zrobić to albo poczekać aż podłoże wyschnie, albo przenieść roślinę do innej doniczki ze świeżym, suchym podłożem, co z kolei naraża korzenie na uszkodzenie i również może zaszkodzić całej roślinie.

Jeśli wystąpi zgnilizna korzeni, przed przesadzeniem należy odciąć wszystkie dotknięte nią miejsca. Niewiele firm oferuje rozwiązania dla problemów z korzeniami. W niektórych przypadkach pożyteczne grzyby lub bakterie symbiotyczne mogą pomóc w uniknięciu tych trudności.

Skutki Niedostatecznego Podlewania

Liście więdną i zwijają się, struktura korzeni kurczy się, a struktura roślin zwisa z powodu braku siły. W dłuższej perspektywie bez wody rośliny konopi umrą, tak samo jak ludzie, zwierzęta i wszystkie inne rośliny.

Bez składników odżywczych dostarczanych przez wodę, wszystkie naturalne procesy zachodzące w roślinie (takie jak fotosynteza) zostają spowolnione lub całkowicie zatrzymane. Przedłużające się okresy suszy w końcu trwale uszkodzą rośliny, prowadząc do zahamowania wzrostu i słabej produkcji kwiatów.

Z kolei krótkie okresy suszy można łatwo zniwelować, podlewając rośliny mało, ale często. Po upewnieniu się, że są one ponownie nawodnione, można kontynuować regularny cykl podlewania.

Oceń
[Głosy: 2 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.