Projekt Modelowy „Take-Home-Naloxon“ Zakończony Sukcesem

Nalokson może uratować życie. W modelowym projekcie przeprowadzonym w Bawarii lek ten z powodzeniem został zastosowany w 92 przypadkach nagłego zagrożenia przedawkowania narkotyków. Naloxon to lek, który jest antagonistą opioidów. Wypiera on z receptorów opioidowych w mózgu opioidy takie jak heroina czy fentanyl.

Najpierw oddech staje się coraz płytszy. Następnie całkowicie się zatrzymuje. Takie są objawy przedawkowania heroiny, które jest śmiertelne, ponieważ ośrodek oddechowy w mózgu zostaje sparaliżowany. Osoby dotknięte uzależnieniem od heroiny umierają z powodu niewydolności oddechowej. Jednakże efekt tego opioidu, który paraliżuje oddech, może być odwrócony przez nalokson.

Nalokson od dziesięcioleci jest z powodzeniem stosowany w medycynie ratunkowej. Jednak nie wszyscy uzależnieni od narkotyków na czas otrzymują to ratujące życie lekarstwo. W ubiegłym roku z powodu przedawkowania opioidów w samych Niemczech zmarły 572 osoby. Od kilku lat istnieją specjalne programy prewencyjne, w ramach których laikom przepisuje się nalokson. Lek podawany jest w postaci aerozolu do nosa.

W Dwóch Na Trzy Nagłe Przypadki Są Obecni Inni Ludzie

Taki modelowy projekt został uruchomiony w Bawarii w 2018 roku. Niedawno został przedstawiony raport końcowy. Przed tym projektem nalokson był wydawany tylko przez lekarzy – wyjaśnia bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek. Szacuje się, że w dwóch na trzy przypadki przedawkowania obecne są jednak inne osoby, które mogłyby w tym momencie pomóc. Zestaw ratunkowy i szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego sprawiają, że uczestnicy są przygotowani na sytuacje kryzysowe.

W czasie trwania projektu w 176 sesjach szkoleniowych 537 osób nauczyło się prawidłowego stosowania naloksonu w sprayu. W trakcie trwania projektu udokumentowano łącznie 92 przypadki zażycia narkotyków, w których ratujący życie nalokson został z powodzeniem użyty przez uczestników szkolenia.

Szkolenie laików i przepisywanie naloksonu do domu powinno być kontynuowane również na szczeblu federalnym. Daniela Ludwig, pełnomocnik rządu federalnego ds. środków odurzających, wyjaśnia: „Naszym wspólnym celem jest zmniejszenie za wszelką cenę rocznej liczby osób, które umierają z powodu narkotyków. Właśnie w takich sytuacjach przeszkolone użycie naloksonu może być i będzie cennym wsparciem!”

Oceń
[Głosy: 2 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.