Ecstasy Jest Najczęstszą Przyczyną Zgonów Związanych z Narkotykami Na Festiwalach

Badanie zgonów związanych z narkotykami na festiwalach w Australii wskazuje, że ecstasy jest ich najczęstszą przyczyną.

Młodzi ludzie chcą się dobrze bawić. Odwiedzający festiwale chcą tańczyć i świętować. Narkotyki są tego częścią. Ale u niektórych osób odurzenie kończy się śmiercią. Australijski zespół badawczy zbadał przypadki zgonów, które miały miejsce na festiwalach w Australii w latach 2000-2019.

Jennifer Schumann i jej zespół przeanalizowali kryminalistyczną bazę danych, w której rejestrowane są wszystkie zgony w Australii, zawarte w policyjnych aktach. Rejestruje się w nim na przykład okoliczności w czasie zgonu oraz wyniki toksykologiczne, takie jak analiza próbek krwi.

Na Festiwalach w Australii Między 2000 a 2019 Zanotowano 64 Zgonów

Ustalono, że w okresie objętym dochodzeniem na festiwalach zmarły 64 osoby. Średni wiek zmarłych wynosił 23 lata, z czego około trzy czwarte stanowili mężczyźni. Jako najczęstszą przyczynę zgonów wymieniono ecstasy. W 38 przypadkach wykazano toksykologię ecstasy. W 12 przypadkach jako przyczynę śmierci podano zatrucie ecstasy.

W siedmiu przypadkach przyczyną śmierci było zażywanie różnych środków pobudzających. W kolejnych jedenastu przypadkach za przyczynę uznano połączenie różnych substancji. Przeważnie w grę wchodził alkohol. W przypadku innych zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków główną przyczyną zgonów były inne przyczyny, takie jak wypadki.

W związku z tym ecstasy odgrywa kluczową rolę w przypadku zgonów związanych z narkotykami, które miały miejsce na festiwalach w Australii. Chociaż w innych krajach istnieje niewiele porównywalnych danych, naukowcy twierdzą, że ecstasy na całym świecie jest preferowanym narkotykiem na festiwalach z elektroniczną muzyką taneczną.

Nieznane Stężenie i Uwalnianie Substancji Czynnej

Możliwą przyczyną zgonów są szczególnie duże dawki tabletek. Naukowcy zwracają uwagę, że stężenie substancji czynnej w nielegalnie produkowanych pigułkach może się znacznie różnić. Ponadto tabletki mogą uwalniać swoją substancję czynną z różną szybkością, w zależności od ich składu. Konsumentom może więc się wydawać, że wzięli pigułkę o niskiej dawce, a następnie wziąć kolejną.

W przypadku badanych zgonów spowodowanych ecstasy dodatkowymi czynnikami przyczyniającymi się do zgonu były znacznie podwyższona temperatura ciała i nadmierne spożycie wody. Sama ecstasy powoduje wzrost temperatury ciała. W połączeniu z dużą ilością ruchu poprzez taniec i wysoką temperaturą otoczenia może rozwinąć się niebezpieczna hipertermia, w której procesy metaboliczne są zaburzone i dochodzi do zaburzeń narządowych. Woda jest ważna, ale można też pić za dużo. Wtedy mówi się o zatruciu wodą.

Źródło:
Santamarina, R., Caldicott, D., Fitzgerald, J. & Schumann, J. L. (2024). Drug-related deaths at Australien music festivals. International Journal of Drug Policy, 123, 104274. https://doi.org/10.1016/j.drugpo.2023.104274

Oceń
[Głosy: 0 Ocena: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.