Badanie przeprowadzone w Paryżu wykazało gwałtowny wzrost uszkodzeń nerwów spowodowanych spożyciem podtlenku azotu. Lekarze ostrzegają, że konsumenci powinni poważnie traktować wczesne objawy.
Na portalu Youtube można znaleźć filmik reklamujący gaz rozweselający, na którym to widać przystojnych, uśmiechniętych młodych mężczyzn i towarzyszące im kobiety na plaży pod palmami. Obok nich, na tacy, leżą egzotyczne owoce oraz kilka dużych nabojów z gazem w formacie XXL do ubijania bitej śmietany. W tle pojawia się głos, który bezczelnie reklamuje zalety swojego produktu: Jak to? Bita śmietanka na plaży? Jednak nikt na filmie nie je bitej śmietanki, ani też nikt słowem nie wspomni o faktycznym użyciu gazu jako odurzający narkotyk. Niemniej jednak przesłanie jest jasne.
O tym, czego nie widać w klipie reklamowym, można przeczytać w niedawnym badaniu przeprowadzonym we Francji. W obszarze metropolitalnym Paryża zespół lekarzy zarejestrował przypadki uszkodzeń neurologicznych spowodowanych regularnym używaniem gazu podtlenku azotu w celach rekreacyjnych. W latach 2018–2021 w jednym z 78 paryskich szpitali było leczonych 181 osób z uszkodzeniem nerwów spowodowanym używaniem podtlenku azotu. Większość pacjentów była w wieku od 20 do 25 lat.
Brak Przypadków Przed 2019 Rokiem, Gwałtowny Wzrost w 2021 Roku
W artykule naukowym w oczy rzuca się wykres. Pokazuje on na osi czasu liczbę przypadków leczenia spowodowanych spożyciem podtlenku azotu. Do końca 2019 roku nie zanotowano żadnego przypadku, po czym następuje stały wzrost aż do znaczącej liczby w 2021 roku. Wydaje się, że w obszarze metropolitalnym Paryża w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost poważnych uszkodzeń nerwów spowodowanych spożyciem podtlenku azotu.
Biorąc pod uwagę dane z Francji, Deutsche Gesellschaft für Neurologie oraz Deutsche Hirnstiftung ostrzegają przed zbyt dużym wzrostem schematów konsumpcji, a tym samym szczególnie szkodliwych dawek. Coraz więcej osób z poważnymi schorzeniami neurologicznymi pojawi się również w naszym kraju. Już teraz widzimy coraz więcej osób szukających porady lekarskiej z ostrymi, podostrymi lub opóźnionymi skutkami neurologicznymi. Zwykle nie wspominają o spożyciu podtlenku azotu, prawdopodobnie dlatego, że większość z nich nie widzi związku, zwłaszcza jeśli chodzi o późne skutki.
Brak Krytycznej Wartości Progowej Dla Podtlenku Azotu
Średnio osoby biorące udział w badaniu paryskim rozpoczęły zażywanie podtlenku azotu na sześć miesięcy przed wystąpieniem objawów. U niektórych objawy pojawiają się już po dwóch miesiącach. Tlenek azotu, zwany potocznie podtlenkiem azotu, zakłóca metabolizm komórkowy witaminy B12. Uszkadza to izolację ścieżek nerwowych. Wpływa to na rdzeń kręgowy, a także na rozgałęziony układ nerwowy w ciele. Konsekwencją jest drętwienie, złe odczucia i zaburzenia chodu, aż do ciężkiego paraliżu.
Gaz jest zazwyczaj wdychany na imprezach z balonów. Odurzenie trwa tylko kilka minut. Dlatego niektórzy ludzie zużywają dużą ilość balonów. Według Niemieckiego Towarzystwa Neurologii nie można określić wartości progowej dla uszkodzeń neurologicznych. Nie tylko długotrwałe zażywanie, ale również ostre zażywanie stwarza zagrożenie, jeśli wdychasz duże ilości podtlenku azotu. „Z każdym wdechem gazu zwiększa się ryzyko powikłań neurologicznych”, podkreśla prof. Peter Berlit, rzecznik prasowy Niemieckiego Towarzystwa Neurologii.
Przy Pierwszych Objawach Ważne Jest Wczesne Leczenie
Osoby biorące udział w badaniu w Paryżu wykazywały przeważnie ciężkie objawy i rzadko dochodziło do ich całkowitego wyleczenia. Autorzy podejrzewają znacznie większą liczbę osób z łagodniejszymi objawami, których nie można leczyć. Jednak nawet pierwsze objawy, takie jak mrowienie lub dyskomfort, powinny być traktowane poważnie. „Im wcześniej diagnoza zostanie rozpoznana i możliwe będzie rozpoczęcie leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie żadnych uszkodzeń”, mówi Gereon Fink.
Źródło:
Dawudi, Y., Azoyan, L., Broucker, T. D. E, Gendre, T., Miloudi, A., Echaniz-Laguna, A., Mazoyer, J., Zanin, A., Kubis, N., Dubessy, A.-L., Gorza, L., Ben Nasr, H., Caré, W., d’Izarny-Gargas, T., Formoso, A. & Vilcu, A.-M. (2024). Marked increase in severe neurological disorders after nitrous oxide abuse: a retrospective study in the Greater Paris area. Journal of Neurology, 271, 3340-3346. https://link.springer.com/article/10.1007/s00415-024-12264-w