Gorszy Sen z Powodu Marihuany?

Regularne zażywanie konopi indyjskich wiąże się z obniżoną jakością snu. To wynik ankiety przeprowadzonej wśród studentów we Francji.

Czy spożywasz marihuanę przed pójściem spać? Niektórzy ludzie to czynią na noc, żeby się wyspać. Jednak dotychczasowe badania sugerują, że regularne zażywanie konopi indyjskich bardziej zaburzają sen, niż go wspomagają.

Na nasz sen może jednak wpływać wiele czynników. Młodzi ludzie potrzebują więcej snu niż starsi. Sport w ciągu dnia wspomaga dobry sen, palenie ma działanie przeciwne. Problemy psychiczne mogą również wpływać na jakość snu. Zespół badawczy z Francji wziął pod uwagę wiele takich czynników i przeprowadził dużą ankietę wśród studentów.

Dwa Razy Większe Ryzyko Zaburzeń Snu Podczas Codziennego Zażywania Konopi Indyjskich

W ankiecie wzięło udział prawie 15000 młodych osób w wieku średnio 20 lat. 21 procent uczestników paliło co miesiąc marihuanę, 4 procent co tydzień i około 2 procent codziennie. Osoby używające konopi indyjskich były o 45 procent bardziej narażone na zaburzenia snu niż studenci, którzy nie zażywali konopi indyjskich.

Stało się jasne, że im częściej uczniowie ćpali, tym więcej mieli problemów z zasypianiem lub przesypianiem. Ogólnie osoby te spały mniej i czuły się bardziej zmęczone w ciągu dnia. Ci, którzy codziennie ćpali, byli dwa razy bardziej narażeni na zaburzenia snu niż studenci, którzy nigdy lub tylko sporadycznie ćpali. Inne możliwe czynniki, takie jak problemy psychiczne, mogą mieć wpływ na jakość snu, jednak zażywanie konopi indyjskich pozostaje czynnikiem ryzyka.

Adaptacje Neurobiologiczne Wynikające z Przewlekłego Zażywania Konopi Indyjskich

Jako możliwy powód kierownik badań Julien Coelho i jego zespół wymieniają neurobiologiczne adaptacje wynikające z przewlekłego używania konopi indyjskich. Ostre działanie konopi indyjskich sprzyjałoby zasypianiu. W przypadku długotrwałego zażywania, receptory kontrolujące rytm snu i czuwania przyzwyczajają się do częstego zażywania konopi indyjskich. Po wyjściu z nałogu efekt się odwraca. Osoba po odstawieniu konopi indyjskich najczęściej cierpi na zaburzenia snu.

Warto wspomnieć, że trzy czwarte respondentów stanowiły kobiety i nieco częściej niż mężczyźni zgłaszały problemy ze snem. Badanie nie wykazało również, że używanie konopi indyjskich jest przyczyną zaburzeń snu. Autorzy badania wyjaśniają jednak, że osoby zażywające konopie indyjskie powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie mogą mieć problemy ze snem.

Oceń
[Głosy: 4 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.