Jak Kiełkować Nasiona Konopi?

Każdy chce się cieszyć urodzajnymi zbiorami pąków konopi. Niemniej jednak, by tak właśnie się stało, w pierwszej kolejności należy przejść przez kolejne etapy procesu samego kiełkowania i rozwoju rośliny. Okazuje się, że kiełkowanie nasion to jeden z najistotniejszych etapów rozwoju. Jeśli nie uda się nam go poprawnie przeprowadzić, nie będziemy mieć okazji do zbioru. Niezbędne jest więc zapewnienie przyszłym roślinom jak najlepszego startu, by mogły one rosnąć i rozwijać się. Jak zatem kiełkować nasiona konopi?

Wybierz Odpowiednią Metodę Kiełkowania

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na jedną z dostępnych metod kiełkowania. Można więc wybrać z pośród:

Metody ze szklanką wody – niemniej jednak jest to jedna z najmniej efektywnych metod, gdyż łatwo można przemoczyć nasiona, które po prostu zgniją i nic z nich nie będzie. Co więcej, sprawdzi się ona w przypadku początkujących hodowców, gdyż jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem napełnić szklankę lub miseczkę do połowy wodą o temperaturze około 24 stopni Celsjusza. Nie wolno zapomnieć o tym, by nie pozostawiać nasion w wodzie na więcej niż 24 godziny, gdyż po tym czasie mogą zacząć gnić. Wówczas nasiona przekładamy do uprzednio przygotowanych donic z glebą na głębokość od 0,5 do 1 centymetra lub na chusteczkę. Ta metoda, znajduje zastosowanie jedynie w przypadku starych nasion, w przypadku świeżych, zaleca się korzystanie z innej metody kiełkowania.

Metoda z mokrym ręcznikiem kuchennym – to jedna z najpopularniejszych metod kiełkowania nasion. W tym celu układamy wilgotny ręcznik na płaskiej powierzchni i układamy nasiona w kilku centymetrowych odstępach, a następnie nakrywamy je drugim, zwilżonym ręcznikiem kuchennym. Kiedy korzonki osiągną około 2-3 milimetry możemy przenieść je do donicy z glebą. W przypadku tej metody, do momentu przeniesienia nasion do gleby, rezygnujemy z ich oświetlania. Podczas kiełkowania tą metodą temperatura powinna być od 24 do 27 stopni Celsjusza.

Metoda sadzenia bezpośrednio do gleby – dzięki tej metodzie, unikniemy przenoszenia nasion. Wówczas układamy nasiona bezpośrednio w donicy wypełnionej wilgotną glebą na głębokości około 0,5cm do 1cm, a także zapewniamy nasionom odpowiednie światło – najlepiej na samym początku posłużyć się świetlówkami. Metoda ta należy do najbezpieczniejszych sposobów kiełkowania nasion. Szerszy opis tej metody znajdziesz również w tym artykule: Kiełkowanie Nasion Marihuany w Ziemi.

Metoda z wykorzystaniem bloków wełny mineralnej – dzięki niej nie będziemy musieli martwić się o zapewnienie nasionom idealnej temperatury. Warto więc zbudować szafkę z bloków wełny mineralnej, a także wyposażyć ją w mate grzewczą. Kiełkowanie tą metodą polecane jest dla zaawansowanych hodowców.

Zadbaj o Odpowiednie Oświetlenie

Najważniejszą kwestią, by nasiona mogły kiełkować bezpośrednio w ziemi jest zapewnienie im odpowiedniego światła. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie fluorescencyjne lub świetlówki CFL. Rośliny co prawda potrzebują światła do życia, jednak zbyt duża jego ilość, może im znacznie zaszkodzić, szczególnie w pierwszych tygodniach. Pamiętajmy, by umieścić oświetlenie w odległości około 15 cm od samych nasion. Kolejno, w momencie, kiedy zaobserwujemy wytworzenie się pierwszych listków, można przenieść oświetlenie nawet na odległość 5 cm. Jeśli jednak w ciąż martwimy się, czy oświetlenie jest odpowiednio ustawione, można wsunąć dłoń pomiędzy świetlówkę, a roślinką. Wówczas jeśli nie damy rady utrzymać jej tam przez 10 sekund, tak by nasza dłoń się nie nagrzała, warto odsunąć lampę o około 2 cm. Następnie możemy powtórzyć czynność, aż do momentu, w którym będziemy zadowoleni z temperatury. Warto pamiętać, że szczególnie młode roślinki, będą wzrastać niezwykle szybko, co oznacza konieczność ciągłego ustawiania oświetlenia na nowo, dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. W pierwszych dwóch tygodniach o wiele lepiej jest wykorzystywać zwykłe świetlówki, by następnie zamienić je na oświetlenie wysokoprężne np. lampami HPS lub MH.

Kiedy Rozpocząć Odżywianie Roślin Konopi?

Wielu hodowców zastanawia się od kiedy rozpocząć odżywianie roślin. Okazuje się, że wiele zależy od wykorzystywanego podłoża. Niemniej jednak prze około 2-3 tygodnie na początku, nie trzeba będzie dodawać żadnych składników odżywczych. W glebie znajduje się wiele dostępnych mikroelementów i wystarczą one roślinie konopi na początkowe tygodnie. Pamiętajmy, że w zależności od wybranych nasion, mogą one potrzebować odżywiania nawet w proporcji 0,25 razu względem ich siły. Kolejno jeśli pojawi się nowy liść konieczne jest zwiększenie mocy odżywiania o kolejne 0,25 razy na każdy z zestawów liści. Jeśli jesteśmy początkującymi hodowcami, poleca się zastosowanie gleby jako podłoża, co pozwoli zyskać na czasie i zaznajomić się ze skomplikowanymi zawiłościami uprawy i kiełkowania nasion. Pozwoli to na wypracowanie jednej, skutecznej metody kiełkowania i zapobiegnie błędom w przyszłości. Wskazówką, po której można dostrzec, że rośliny potrzebują większej ilości składników odżywczych jest samo obserwowanie liści. Te ząbkowane zmienią swoją barwę na bladozieloną w momencie, kiedy niezbędne mikroelementy zaczną się kończyć. Jeśli w porę nie zareagujemy, zmienią one kolor na żółty, co jest ostatecznym sygnałem, że niezbędne jest dodanie składników odżywczych. Sama roślina nie umrze zaraz po zżółknięciu jej liści, jednak jest to swoiste przypomnienie, że rosnące rośliny wymagają dokarmienia.

Oceń
[Głosy: 6 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © SeedBay.info - O nasionach konopi indyjskich wiemy wszystko. SeedBay, czyli kupuj z nami Pewnie swoje nasiona marihuany, konopi.